Джойс Каръл Оутс определено ме преследва. :))
Вчера, докато се рових в руската Фантастична лаборатория, случайно се спрях на Световните награди за фентъзи за 2011 (e, световни, не съвсем – за произведения издадени на английски) и що да видя – награден разказ на Оутс. Ще трябва да се чете, а вероятно и повече. :)
И тъй като скоро не съм писала нищо на тема награди и т.н., а днес и датата е подходяща, ще представя наградените накратко.
Роман - Nnedi Okorafor-Mbachu „Who Fears Death”
Неди Окорафор-Мбачу „Кой се страхува от смъртта”
Нигер, Западна Африка, 2070 г. След като баща й е обезглавен пред очите й, светът на петнадесетгодишната Иджии се срива. В ера на развита наркотехнология и съблазнителна магия тя се впуска в едно мистично пътуване, за да издири убиеца на баща си. Намирайки нови приятели тя се изправя лице в лице с един обърнат наопаки свят и със собствените си магически сили. Но скоро открива, че пътуването й през пясъците на Сахара има много по-важна цел. Народът й трябва да бъде защитен от сила, която иска да ги унищожи. И може би Иджии ще бъде героят, който ще ги спаси.
Повест - Elizabeth Hand „The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon”
Елизабет Хенд „Неуспешният полет на Белерофон на Макколи”
Един мъж се опитва за втори път да осъществи полет с ранен летателен апарат, вероятно преди историческия полет на братята Райт - в случая това е Ернесто Макколи. Всяка минута от този негов опит може би е била записана на лента, като филм. Дали странният самолет на Макколи наистина полита? И дали за онези, които вярват, това е било началото на въздухоплаването, вместо записаното в полза на братята Райт?
Разказ - Joyce Carol Oates „Fossil-Figures”
Джойс Каръл Оутс „Вкаменелости”
Историята на близнаците Едуард и Едгар Уолдман: първият дребен и болнав, вторият здрав и успешен, след като буквално е паразитирал върху брат си в утробата. По-късно Едгар, "демоничният брат", става конгресмен, а Едуард остава във фамилната къща като художник отшелник и след поредица от гротескни случки настъпва елегантен обрат в живота им.
Антология - John Joseph Adams „The Way of the Wizard”
Джон Джоузеф Адамс „Пътят на магьосника”
Сборникът включва истории от Питър Бийгъл, Марион Зимър Брадли, Орсън Скот Кар, Нийл Геймън, Урсула Ле Гуин, Джордж Мартин, Робърт Силвърбърг и др.
Сборник - Karen Joy Fowler „What I Didn't See and Other Stories”
Карън Джой Фоулър „Какво не съм виждал и други истории”
За заслуги към жанра: Питър Бийгъл и Ангелика Городишър
Награда за професионалисти: Марк Гаскойн (Marc Gascoigne) за Angry Robot Books
Награда за непрофесионалисти: Алиса Красностейн (Alisa Krasnostein) за Twelfth Planet Press
За най-добър художник: Кинуко Крафт (Kinuko Y. Craft)
„Кинуко Крафт е ренесансова жена. Но това не означава, че рисува като ренесансовите художници, а че е артист на всички сезони, на всички видове сюжети, както и на всички видове стилове. Ако изследвате нейните творби, ще намерите леко повторение във формата, цвета или текстурата. Тя се вписва в темите с очарователна лекота и все пак си оставя свободата да бъде себе си. Има въздух, широта във всички нейни илюстрации за този, който е истински ценител на изкуството, широкообхватност, разбираемост за всички, където и да е по света. Човек не може да допринесе повече, но си мисли, колко чудесно би било да се разхожда в галерията на нейните калейдоскопични таланти.”
Рей Бредбъри
Много ми беше нтересно! Благодаря!
ОтговорИзтриванеРадвам се!:)
ОтговорИзтриване