Една чудесна забавна и интересна книжка, която открих по случайност (в библиотеката на Музея на хумора и сатирата), и макар заглавието й да звучи лековато, тя е сериозно и задълбочено изследване на традициите на пиене на алкохол от древността до днес.
Издателството е "Слънце", а авторът, разбира се, е англичанин. 🙂 Който съвсем не е случаен човек - има издадени доста интересни книги на тема етимология и други раз/изследвания на английския език. Ето тук в блога му може да погледнете по-подробно, там пише и за настоящата книга. А в това видео можете да чуете неговите съвети за успешно писане, доста е интересно. "We will change the history to get a nice, memorable phrase..." 🙂 Има и други свързани с политическото говорене, красноречието, етимологията и пак използването на думите.
Самият той пише наистина увлекателно, както и говори, и прочетох книгата за нула време.
Усещането при четенето й е (моето) че, ако някой някога реши да забрани алкохола изцяло, това ще е края на човешката цивилизация. Толкова обвързан е той по един или друг начин със обществените ни системи - социални, икономически и политически. Разбира се, представянето му по този начин в книгата е разбираемо, защото акцентът е върху него, а и с доста намигване, но както винаги има доза или повече истина.
Много ми беше трудно да избера какво да цитирам, защото всичко е интересно и малко прекалих с дължината на публикацията.
Книгата прави исторически преглед на пиенето от Шумер до Сухият режим в САЩ. Балканските народи липсваме в картинката, но сами преценете на кои от описаните около нас приличаме най-много в маниера си на пиене. Като се има предвид какъв кръстопът сме били и че са ни описали на друго място като “столнината на адот”.
Може би трябва да кажа, че аз нито съм особено голям пияч на алкохол, нито съм трезвеник. В Англия бях впечатлена от пиянството, особено на жени и от начина, по който то се възприема като цяло. Както беше казал един от шефовете ми “ Щом си се напил, значи чувстваш хората близки, доверяваш им се и можеш да се отпуснеш напълно.”
Доста “отпуснати” англичани има по самолетите и навсякъде по света. Но за това си има причини, както ще видите по-надолу.🙂
Да започнем:
“При възникването на живота преди четири милиарда години едноклетъчните организми плували волно в първичния бульон. Поглъщали прости захари и отделяли етанол и въглероден диоксид. С други думи - пикаели бира…
При съвременния човек 10% от ензимите в черния дроб са предназначени да превръщат алкохола в енергия. Помислете колко пиене се е изпило по пътя на еволюцията, докато стигнем до това съвършенство…
Най-старата известна постройка в света е открита в Гьобекли тепе в Турция… Там има няколко големи каменни вани. Най- голямата е с вместимост около 40 галона (към 150 литра). Във ваните са открити следи от химичното вещество оксалат, което се образува при смесването на ечемик с вода.Сместта ферментира и се получава бира. Затова Гьобекли тепе може да се възприеме като мястото на първия бирен фест…
900 г.пр.н.е сме измислили земеделието по една проста причина: искали сме да се напиваме редовно. От това произтичат две неща. Първо: … Пиенето придобива популярност бързо и нашироко (според арх. находки)... Вторият, много по-маловажен резултат, е възникването на цивилизацията…"
Разказът продължава за създателите на цивилизацията - шумерите и тяхната богиня на бирата Нинкаси, която прекарвала вечността, като се занимавала с пивоварство. За първият известен поет от древността жена на име Енхедуана, дъщеря на Саргон Велики, който я назначил за жрица в храма на град Ур. Тя разказвала ежедневието си в стихове, в които основно се описвало разливане на напитки и наздравици към боговете. Собствениците на питейните заведения в древен Шумер също били жени - пивоварството се смятало за домакинско задължение т.е. женска работа. Бирата се пиела със сламки, защото не била като днешната, а бълбукаща, ечемичена отвара и имала твърди частици.
Следват Древен Египет и техните напивания като част от религиозния им ритуал.
“Властта на алкохола върху човечеството - пише Уилям Джеймс (брат на Хенри Джеймс) - несъмнено се дължи на силата му да стимулира мистичните аспекти на човешката природа, която обикновено остава смазана под планината студени факти. Трезвеността ограничава, дискриминира и забранява. Опиянението разширява мирогледа, обединява и позволява… За бедните и неграмотните опиянението замества симфоничните оркестри и литературата, част е от по-дълбоката мистерия и трагедия на живота… Пияното съзнание е частица мистично съзнание и към него не бива да се отнасяме тесногръдо.”
“Древните гърци не пиели бира, а вино. Разреждали го с вода в съотношение едно към три и поради това то имало горе-долу същата сила като бирата. Интересното при елините е, че усложнявали всичко. Все пак това им позволявало да се отдават на любимото си развлечение: да говорят със снизхождение за всичко. Предпочитали го даже пред философията, педерастията, пиенето и скулптурите.
Персийците пиели бира и това ги правело варвари. Траките пиели неразредено вино и това ги правело варвари. Гърците единствени пиели правилно. (Според самите тях.)”
Следва анализ на мита за Дионис и неговите менади, отношението на гърците към пиенето дълбокомислено, деликатно и с предварителен план. Симпозиум ( което всъщност си е пир и досега 🙂), андрон и котаб (игра за замеряне с чаши), Платон и Сократ, който никога не се напивал.
Ако си мислите, че Изтока липсва в пиянското пътешествие се лъжете. В Древен Китай имало император, който направил езеро пълно с вино за любимата си куртизанка. Там както и в мюсюлманските държави владетелите се раздвоявали между прекалената употреба и забраната на алкохола. Конфуций не бил въздържател както твърдял, просто не се напивал като Сократ. 🙂
Следващата глава е за пиенето в Стария и Новия завет.
“Християнството не може без вино. Тайната вечеря се е погрижила за това. Онази глътка променя световната история, икономиката, както и навиците за пиене. За причастието е нужно вино, тъй че навсякъде, където се разпространила новата религия, вярващите трябвало да засадят лози. Това доста затруднило покръстването в Северна Англия, а в Исландия сигурно е било истински кошмар.”
За къде без Рим, пиршествата в легнало положение и повръщането в златно легенче.
Между другото се споменва римския бог на виното Либер, който не бил от важните богове. “Отношението на ранните римляни към пиенето може да се обобщи със следната поговорка: “Има три лоши неща; нощта, жените и виното.” После се появил конвиниума, който за разлика от гръцкия симпозиум имал съвсем различна роля въпреки напитките - римляните били издигнали в култ ласкателствата и униженията. “Римляните не организирали угощения, за да се веселят, а за да парадират.”
Атила, св. Бенедикт и как да си мирен гражданин било рисковано и затова се появяват манастирите (не че хората били толкова набожни, а с най-прагматична цел), манастирските лозя и вино. Как водата била опасна и бъкана с твари и колко по-безопасно било да пиеш нещо друго. “Пия бира, ако има, ако няма, пия вода.” абат Елфрик.
“Англосаксонска Англия съществувала единствено заради пиячката. През V в. в Кент живял военачалник на име Вортигън. Пиктите нападнали владенията му и той повикал двамата саксонци Хенгист и Хорса да му помогнат…поискал ръката на дъщерята на Хенгист, вдигайки наздравица и той се съгласил, ако му дадял Кент… Договорката има важно последствие. Сега Хенгист имал земя в Британия и изпратил вест на приятелите си в Дания да дойдат и те. И те заприиждали на орди - юти, саксонци, англи..”
Навиците за пиене на Арабския полуостров и лутането между забрани и прекаляване. Пълководецът Бабур, който завладял Таджикистан дванадесетгодишен, после Афганистан, северна Индия и основал Монголската империя и си водел подробен, забележителен дневник в детайли за всевъзможни и интимни неща, който се счита за един от най-удивителните документи достигнали до нас. Покрай строенето на кули от черепи, пишел стихове и описвал растения и животни, започнал да пие на 21 години по желание и дал обет, че ще спре на 40 - изпълнил го след 9 години и умрял след 3. Заради забраните в Корана повечето управници забранявали алкохола, но самите те се наливали до смърт. Бедните наблягали на опиума, защото той не се споменвал в Корана. В Босна по същата причина препивали с ракия. Виното било “забранена помия”.
Викингите: “Один пиел единствено вино. Дори не се хранел. Живеел само на вино…” Скандинавците били поетичен народ, въпреки жестоката епоха. Жените били наричани с различни имена като “даряващата ейл”, “поднасящата медовина” и др. “Те не наричали нищо с името му. Скандинавската поезия от онази епоха се основавала на принципа за назоваване на познатите неща с възвишени символични изрази. Така морето било “глътката на кита”, “владението на раците” или “пенливият крайбрежен ейл”. Кръвта била “топлото вино на вълците”, а небето - “бремето на джуджетата”. Следва историята за Локи и Тор и как възникнали приливите и отливите, Беоулф, медовината на поезията и Один, който след като я повърнал от нея произлезли всички велики поети. Друга част от нея излязла през друг отвор на бога и от нея се появили всички некадърни поети. (Как да не ги харесваш скандинавците! 🙂)
Следва глава за средновековна Англия и разликата между страноприемница, таверна и бирария, както и че реалността нямала нищо общо с книгите и филмите за Робин Худ например. Шекспир и таверната “Плащът” и защо кръчмите още не съществували. “Средновековният англичанин пиел най-вече у дома. Същото се отнася и за средновековната англичанка и средновековните англичанчета. Водата била опасна и я пиели само най-бедните… докато мъжете работели на полето, жените им варели бира.” По някое време тогава инатливите англичани решили и те да слагат хмел в бирата (нещо което в Европа отдавна правели), което променило цялата икономика и навиците за пиене, тъй като така напитката се запазвала по-дълго време.
Ацтеките също се напивали. Приготвяли “пулке - чудата, бяла на цвят и неприятна вкус напитка с алкохолно съдържание колкото бира или сайдер”. И пак, както в източните общества забрани и прекаляване (разбира се). Но иначе “Майауел, богинята на растението агаве, според легендата се омъжила за Патекатъл, бог на ферментацията…” и те като египтяните използвали алкохола да се докоснат до божественото.
"Съществува обаче теория, която обяснява по логичен начин тези противоречия. Антрополозите. изследващи консумацията на алкохол в света, разделят народите на “мокри’ и “сухи”. Мокрите народи имат спокойно отношение към алкохола, пийват си по цял ден, прекарват си чудесно и много рядко се напиват до несвяст. Сухите народи са пълна противоположност. Наричат се “сухи” не защото не пият алкохол, а заради строгите правила кога да се консумира. Разбираемо е, че при удобен случай бързат да се натряскат здраво.”
Мадам Женева, която няма нищо общо с едноименния град, мъгла около първата дестилация на твърд алкохол с цел консумация, английския холандски монарх Уилям, който донесъл в куфара си джин, какви били проблемите на Лондон през 1700 г., когато бил най-големия град в света. “Котешките машини”, които продавали алкохол и как джина направил нисшата класа видима и станал причина за създаването на Австралия и Америка.
“Австралия трябвало да бъде “суха” колония. От всички планове в историята, които не са успели, (походът на Наполеон към Москва, Културната революция на Мао, Хитлеровият райх) този е любимият ми.” 🙂 Следва фантастика от чист вид: Лорд Сидни вярвал, че изпращаните там затворници ще се поправят на чист въздух сред природата, нямало да има пари и алкохол, престъпления също. Разбира се, станало точно обратното и заселниците се наливали не с друго, а с ром, с който се въртяла и доходна търговия, тъй като наистина пари липсвали. Австралийската здравна система всъщност положила основите си (построяването на първата болница) върху измама с правото на продажба на алкохол.
“С бутилка из Дивия запад”. Една от най-интересните глави, която ми се ще да цитирам цялата. “През 1797 г. най-голямата спиртоварна в Америка произвеждала 11 000 галона уиски годишно (към 41 600 литра). Неин собственик бил великият производител на алкохол Джордж Вашингтон. Животът му е удивителен. Преди да стане алкохолен магнат, той постигнал извесни успехи в политиката и военното дело… Първият път, когато се кандидатирал за пост, изгубил изборите. Пак се кандидатирал, но този път раздавал алкохол на избирателите… Право на глас в тези избори имали едва 600 души. Това прави приблизително по една пинта ром, една пинта бира, една чаша на гласоподавател.” Пак за разликата между филмите и фактическия Див запад. Възникването на saloon-ите и какво всъщност са представлявали те наистина, разцвет на фалшивия алкохол - “Лак за ковчези”, “Сок от тарантула” и “Преплетикрак” с настойка от бадеми, тинктура от кохинил, креозот или сярна киселина, етикет на пиещите в баровете, за сходствата на пресата тогава и сега…и: “Каубоите били сантиментални хора. При липсата на други развлечения, вечерта завършвала с песни, а любима тема на тези песни била майката. Майките, също като експлозиите и импресионистичните платна, изгеждали прекрасно отдалеч, а мъжете в Дивия запад се намирали в далечна земя. Вечерта в бара обикновено приключвала с песен и една от най-популярните сред каубоите била “Майката е най-добрият приятел на момчето.”
Малко като в последния момент има глава и за Русия. 🙂
Цар Николай II забранил алкохола през 1914 и през 1918 бил екзекутиран с цялото си семейство.
През 987 г. Владимир Велики поканил представители на най-разпространените религии, за да избере за нововъзникналото си царство. Избрал тази, в която алкохолът не бил забранен най-съзнателно и Русия станала християнска страна. Разликата в маниера на пиене на руснаците и другите народи - насилието другият да пие. Петър Велики, Иван Грозни и Сталин с техните навици и извращения спрямо другите с алкохола.
Предпоследната глава за Сухият режим в Америка, също много интересна. За това как “Десет нощи в бара” бил втория най-продаван роман след “Чичо-Томовата колиба” и как те допринесли за промени в конституцията. Толкова ли е бил лош режимът, какви са истинските причини за него и какво се променило към добро и към лошо след него, и само в Америка ли го е имало. Джазът и как Алек Уо, брат на Ивлин Уо се провъзгласил за откривател на мероприятието “коктейл”.
Накрая се споменава “Фермата на животните”, в която свинята станала човек и как същата история е разказана в “Епос за Гилгамеш” преди 4000 г. и как търсим убежище от реалността в алкохола. “Третото място”, както го наричат антрополозите - бар, пивница. кабак… Неотдавна НАСА публикува вътрешен доклад, в който признава, че при поне две изстрелвания на космически совалки космонавтите били здраво пийнали. Това не е изненадващо. Хората работят пияни от хилядолетия, а и честно казано, ако ще ме изстрелват със свръхзвукова скорост в безкрайна бездна, и на мен ми се иска да изпия сто грама за храброст…Знам накъде ще отлетим: към Козирог B2N. Това е облак, разположен на 26 000 светлинни години от Земята…Облакът е невъобразимо голям и целият е от естествен алкохол! И там, най-накрая, в далечните краища на Космоса, понеже сме човеци, пиянството ни ще достигне космически измерения.” 🙂
Няма коментари:
Публикуване на коментар