За пръв път прочетох за компостирането в една стара книжка от 1989 г. на Шандор Ола “Парк в нашия двор”. Дори не зная как е попаднала при мен и дълго нямах възможност да изпробвам, това което пишеше там, тъй като бяхме все по квартири, а компостирането на терасата не е от най-добрите идеи, макар че има и такива възможности. Там бе описано как сами можем да си направим компост в градината и по този начин компостирахме и ние през последните две години:
“...За компостиране са подходящи всички органични домакински и градински отпадъци, които чрез изгниване се превръщат в тор.
Избираме по-странично и сенчесто място с площ 4-5 кв.м. и го издигаме над равнището на земята на височина една права лопата. Добре е то да се опаше с тухлена ограда с височина 40-50 см. и да се покрие с дървени плоскости. Тухлената ограда може да се замени със сглобка от дървени рамки.
Отпадъците се разхвърлят на слоеве с дебелина 20-25 см. Посипват се със смляна на прах вар и се покриват с почва. Торището трябва да е винаги влажно, но не мокро, тъй като тогава органичната материя започва да се разлага и мирише неприятно. През летните месеци може да се пръска с обеззаразителни средства.
Когато височината на купчината компост достигне 1-1.5 м., започваме нова, а първата обръщаме няколко пъти, за да се размесят слоевете и да се напоят сухите части. След година – година и половина компостът става еднороден, няма неприятна миризма и е с отлични качества.”
Няма коментари:
Публикуване на коментар